Dodana: 1 styczeń 2007 14:36

Zmodyfikowana: 1 styczeń 2007 14:36

Propozycje Jerzego Brzezińskiego

Swoje typy do tegorocznej edycji Podlaskiej Marki Roku wskazuje Prezydent Łomży - Jerzy Brzeziński.

Smak Roku - Piwo Łomża Eksport
Jest to nowa – czwarta marka piwa BROWARU ŁOMŻA. Jasne piwo eksportowane jest do Stanów Zjednoczonych. Ma niepowtarzalny smak, doceniane na rynku krajowym i zagranicznym.

Miejsce Roku - Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie.
Skansen został otwarty w 1927 r. jako Muzeum Kurpiowskie. Należy do dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Zbiory, w liczbie około 3000 eksponatów, pochodzą głównie z zasobów prywatnych Adama Chętnika i związane są z Kurpiowską Puszczą Zieloną. Wszystkie budynki są konstrukcji zrębowej, z okresu od końca XVIII w. do I połowy XX w. z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Jest to obszar o specyficznej, tradycyjnej kulturze ludowej z charakterystycznym kurpiowskim ubiorem, rzeźbą, zdobnictwem i budownictwem drewnianym. Kurpiowskie chaty z ozdobnymi szczytami, śparogami, nadokiennikami, a także budynki gospodarcze m.in. spichlerze z podcieniami, ustawione na kamieniach czy "grzybkach" reprezentują niemal klasyczne formy w drewnianym budownictwie ludowym. W okresie letnim na terenie Skansenu odbywają się imprezy folklorystyczne prezentujące bogatą kulturę kurpiowszczyzny.
Skansen Kurpiowski położony jest na wysokiej skarpie nadnarwiańskiej na wprost ujścia Pisy do Narwi. Ze Wzgórza Ziemowita, kryjącego resztki średniowiecznego zamku, rozciąga się wspaniała panorama na Kurpiowską Puszczę Zieloną. Co roku odbywają się w nim huczne Dni Kultury Kurpiowskiej i Skansenowskie Spotkania.

Pomysł Roku - Czarny Teatr “Sivina II”
Powstał w lipcu 1988 r. założony przy MDK-DŚT z inicjatywy wybitnego polskiego aktora-lalkarza Tomasza Brzezińskiego, któremu z ramienia MDK-DŚT partnerował instruktor d/s teatru Jarosław Antoniuk.
Teatr ten jest repliką bułgarskiej grupy teatralnej "SIVINA" założonej przez wielkiego twórcę teatralnego Bułgarii, znakomitego aktora, Zasłużonego Artystę Bułgarii, Ivana Sivinowa.
W styczniu 1989 r. odbyła się pierwsza premiera: widowisko teatralne pt. "Miniatury" do muzyki J.M. Jarre'a i J. Vangelisa. W 1990 r. na Barbórkowych Spotkaniach Teatrów Nieprofesjonalnych, przy międzynarodowej konkurencji, teatr zdobył nagrodę GRAND PRIX.
"Sivina II" realizuje krótkie formy: etiudy, miniatury sceniczne, a każda jest esencją dzieła muzycznego, literackiego lub plastycznego; w przypadku skojarzeń z literaturą i plastyką jest do nich dobierana muzyka podkreślająca nastrój i charakter dzieła.
Podstawowym tworzywem pozostaje jednak muzyka, "zobaczyć muzykę". Naturalną cechą tej konwencji teatru jest budowanie scenografii spektaklu i jego dramaturgii z chust, szarf itp., scenografii która może podlegać transformacji podporządkowanej muzyce co w świetle lamp ultrafioletowych daje niezmiernie oryginalne efekty.
Budowa poszczególnych scen odbywa się na oczach widza, z jego udziałem, na zasadzie magicznych przekształceń materii. Jest to swoista kombinacja teatru lalkowego, animowanej plastyki i żywego planu.

                                " target="_blank">
                             Informacje o konkursie - kliknij baner

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook